Če pomislimo na to, kako je izgledala in delovala prva telefonska centrala, ko so podobe urejenih žensk iz filmov preklapljale žice, da je klic lahko dosegel klicatelja, potem se zavedamo da je tehnologija zadnjih sto let napredovala izjemno hitro. Kasneje je telefonska centrala delovala popolnoma na analogni sistem z ločenimi javnimi in internimi priključki. Funkcije le te so bile zelo osnovne. Analogni aparati so služili kot interni priključki, ki so bili povezani na garniture žic in vsaka telefonska centrala je delovala na svoj način prilagojena posameznemu podjetju in njegovim potrebam.
Telefonske linije so imele povsem svoje ožičenje, ki so ga morali napeljevati po celotni stavbi in montaža takih stvari je lahko v velikem podjetju trajala tedne in stala precejšen kup denarja. Kar nekaj let kasneje po telefoniji je telefonska centrala dobila še možnost priključitve telefaksa in novejše sistemske telefone.
Kmalu je tehnologija telefonije napredovala in pojavile so se prve digitalne tehnologije, kjer je bila celo možnost narediti dva kanala za pogovor na eni liniji. Kasneje se je pojavila funkcija, ki je bila zelo velika revolucija v poslovnem svetu telefonije, telefonska centrala, ki je omogočala daje klicani videl telefonsko številko klicatelja. Spominjam se kako so se starši pogovarjali z sosedo ali že imajo to funkcijo v podjetju. Ni bilo še omogočeno shranjevanje številk in ustvarjanje telefonskega imenika ampak tudi to je prišlo kmalu.
Tako so prišli časi, ko je postala telefonska centrala in informacijski sistem skupna točka povezovanja. Z povezavo le teh je bilo mogoče preko računalnika narediti listo klicateljev in pregledovati trajanje klicev.
Nato so se pa hitro začele pojavljati novosti, skoraj mesečno bi se lahko reklo. Bilo je obdobje, ko je bila ravnokar nameščena telefonska centrala že skoraj zastarela. Prihajale so nove in nove funkcionalne možnosti, ki so tako napredovale da so telefonski strežniki danes popolnoma nadomestili staro klasično telefonsko centralo, kot smo si jo predstavljali.